Mazliet teorijas

Kas ir fraktāļu zīmējuma metode?

 

Fraktāļu zīmēšana ir salīdzinoši jauna mākslas terapijas metode. Tai ir tikai 30 gadi. To radījusi krievu psiholoģe T.Polujahtova deviņdesmito gadu sākumā. Tās efektivitāte pārbaudīta  strādājot ar vairāk kā 11 000 cilvēku.

Fraktāļu zīmēšana ir aizraujoša, vienkārša un pat rotaļīga tehnika, kura palīdz ielūkoties gan pašam savās jau zināmajās un ne tik zināmajās rakstura īpašībās, reaģēšanas veidos un emocionālos stāvokļos. Tēlaini izsakoties, fraktālis ir kā mūsu spoguļattēls, kura priekšā mēs esam tādi kādi esam, bet izprotot tā spēju atstarot, atspoguļot varam to izmantot paši savu pārvērtību organizēšanai.

Metodes pamatā ir līniju vilkšana ar aizvērtām acīm un šādi spontāni izveidota zīmējuma krāsošana.

Frakt1

Fraktāļu zīmēšana var būt noderīga ļoti daudzos veidos. Pat neiedziļinoties fraktāļu vēstījumos, to zīmēšana un krāsošana ir:

 • meditatīvs process, kas nomierina, mazina trauksmi un spriedzi;
 • vairo prieku un rotaļīgumu, jo atmodina sen piemirsto ‘’bērnu’’ mūsos;
 • dziedina mūs caur krāsu pozitīvo ietekmi;
 • vairo pozitīvu un priekpilnu attieksmi pret dzīvi un atmodina radošumu.

Bet kad sākam izprast fraktāļa vēstījumus un pārvaldīt fraktāļu zīmēšanas tehniku, spējam ar to palīdzību ienest harmoniju gan prātā, gan emocijās, gan ķermenī :

 • varam ieraudzīt un kliedēt enerģētiskos blokus, tādā veidā uzlabojot gan savu emocionālo un psihisko funkcionēšanu, gan uzlabojot veselību;
 • varam veicināt pārmaiņas dzīvē pēc kurām esam ilgojušies vai stimulēt notikumus, kuri mūsu dzīvi virza mums vispiemērotākajā un labvēlīgākajā virzienā.

Fraktāļu zīmēšana vairo mūsos vēlmi iedziļināties sevī un pasaulē ap mums, jo tā atklāj vissīkāko lietu savstarpējo saistību un vienotību un nozīmīgumu.

Turklāt, lai zīmētu fraktāļus nav nepieciešamas nekādas īpašas zīmēšanas iemaņas vai talanti! Ikviens var baudīt zīmēšanas un krāsošanas prieku un iegūt pārsteidzoši rotaļīgu, krāsainu un pat māksliniecisku zīmējumu.

Kā zīmēt?

 • Ņemam baltu A4 izmēra lapu (labāk rasēšanas papīru). Novietojam lapu savā priekšā horizontāli;
 • Melnu lodīšu pildspalvu novietojam jebkurā lapas punktā (vienmēr izmanto tikai melnas krāsas pildspalvu);
 • Aizveram acis;
 • Aptuveni 60 sekundes velkam līnijas, ļaujot rokai brīvi kustēties dažādos virzienos un neatraujot pildspalvu no lapas. Svarīgi līniju vilkt ar vienmērīgu un stingru rokas spiedienu. Cenšamies neatkārtot vienas un tās pašas kustības (piem. nevilkt pa apli, vai astotnieka veidā, vai tikai asas švīkas vai cilpas utt.). Zīmējam tā lai līniju virzieni un veidi būtu pēc iespējas dažādi ( nevajadzētu mēģināt uzzīmēt kādus konkrētus tēlus, zīmējumam jābūt abstraktam!);
 • Līniju velkam vidējā tempā, cenšoties aizpildīt 2/3 lapas un tā lai uzvilktais zīmējums atrastos lapas centrā;
 • Lieliem, vidējiem un maziem laukumiem zīmējumā vajadzētu būt vienādās proporcijās. Ja atverot acis redzam, ka zīmējumā pārsvarā ir tikai lielie vai vidējie laukumi vai zīmējums nav lapas centrā vai tas neaizņem 2/3 lapas, tad vēlreiz aizveram acis un turpinām zīmēt tā lai zīmējums atbilstu fraktāļa zīmējuma prasībām – atrastos lapas vidū, aizņemtu 2/3 lapas un mazie, lielie un vidējie laukumi katrs proporcionāli aizņemtu 1/3 zīmējuma laukuma.  Ja nepieciešams, zīmējuma papildināšanu varam veikt divas reizes pa 20 sekundēm;
 • Atveram acis un atrodam zīmējumā līnijas sākumu un beigas, ar viļņotu līniju savienojam tās, lai zīmējums būtu pabeigts. Arī, ja redzams tikai viens līnijas gals, tad to ar viļņotu līniju ievelk zīmējumā un pievieno jebkurai līnijai.

Kā krāsot zīmējumu?

 • Krāsošanai izmanto jauktu – zīmuļu un gēla pildspalvu komplektu pēc iespējas plašākā krāsu gammā. Metodes autore iesaka, ka vēlams, lai izvēlē būtu 80  līdz pat 100 toņi. Lai to nodrošinātu, ieteicams iegādāties 4 dažādu ražotāju 24 zīmuļu komplektus t.sk. akvareļu zīmuļus. Papildus jāiegādājas kādas 14 -24 gēla pildspalvas (tas ir ideālais variants, bet vari sākt arī ar 36 toņiem :);
 • Kad krāso pirmos 3-4 testa zīmējumus, krāsainos zīmuļus izvēlies ar aizvērtām acīm. Krāso ar atvērtām acīm izvēlētos laukumus;
 • Ar katru izvēlēto krāsu zīmuli uz atsevišķas lapas zīmē nelielu aplīti un kārto tos stabiņā uz leju. Tā izveidosies tava zīmējuma krāsu karte, kas palīdzēs zīmējuma analīzē.
 • Ar vienu zīmuli drīkst aizkrāsot ne vairāk kā 10 laukumus. Vidēji 5-7 laukumus. Tad jāņem nākamais zīmulis. Ja to pašu krāsu paņem atkārtoti, obligāti jāaizkrāso vismaz viens laukumiņš, bet vari krāsot arī vairākus laukumus – līdz pat 10.  Laukumus ar vienu krāsu cenšas krāsot pēc iespējas vienmērīgi izkliedējot pa visu zīmējumu, neveidojot vienas krāsas toņu grupas. ;
 • Aizkrāsojot laukumus variējam ar uzspiediena spēku. Ievērojam trīs pirmo lauciņu likumu – pirmo laukumu ar izvēlēto krāsu aizkrāsojam spēcīgi piespiežot zīmuli, otro laukumu aizkrāsojam ar pavisam vāju uzspiedienu, bet trešo laukumu ar vidēju uzspiedienu. Pārējos laukumus aizkrāsojam ar sev komfortablu uzspiedienu.
 • Blakus esošos laukumus nedrīkst krāsot vienā krāsā ;
 • Jāaizkrāso visi laukumi, arī paši smalkākie;
 • Laukumi jāaizkrāso rūpīgi, kārtīgi, bez švīkāšanas!! Cenšamies nesasmērēt balto lapu.
 • Zīmējumu ieteicams izkrāsot 24 stundu laikā.

Frakt3    Kā ar fraktāļa palīdzību veikt iekšējā stāvokļa korekciju?

 • Vispirms zīmē 3-4 testa zīmējumus. Tas palīdzēs noteikt tavu pašreizējo stāvokli.
 • Pēc tam zīmē 17-18 koriģējošos fraktāļus.
 • Pavisam jābūt 21 fraktālim. Tas attīsta fraktāļu zīmēšanas iemaņas!
 • Koriģējošie fraktāļi arī jāzīmē ar aizvērtām acīm!
 • Kompozīcijai jāatrodas lapas centrā – tas ir ļoti svarīgi! Maziem, vidējiem, lielajiem laukumiem proporcionāli jāaizņem 1/3 tava zīmējuma.
 • Katram zīmējumam jābūt atšķirīgam. Īpaši līniju ‘’raksturam’’ (autore ir izveidojusi speciālu metodiku kā panākt atšķirīgu zīmējumu kontūru).  Var zīmēt ilgāk par vienu minūti (līdz pat 4 -5 minūtēm), lai sasniegtu vēlamo līniju dažādību un vienmērīgu mazo vidējo un lielo laukumu attiecību zīmējumā. Tu vari atvērt acis vairākas reizes , lai iegūtu pareizu fraktāļa zīmējumu.
 •  Krāsojot koriģējošo fraktāli tu vari izvēlēties krāsas, kuras tev labāk patīk, bet svarīgi  koriģējošā fraktālī lietot visas krāsas un ievērot augstāk aprakstītos krāsošanas pamatnoteikumus t.sk. pirmo trīs lauciņu likumu. Vienlaicīgi jāņem vērā terapeitiskās krāsu kombinācijas.
 • Jāzīmē katru dienu, bet nav obligāti jāpabeidz zīmējumā krāsošana tai pašā dienā.
 • Nav ieteicams zīmēt vairāk par vienu fraktāli dienā.
 • Ja vēlies sajust terapeitisku efektu, atbilstoši tehnikai jāuzzīmē un jāizkrāso 21 zīmējums 6-8 nedēļās. Tai pašā laikā jaunā metodika pieļauj arī 7 fraktāļu uzzīmēšanu ( 1-3 diagnostiskie zīmējumi, 3-5 koriģējošie, kuru laikā apgūst metodiku, 5-7 koriģējošie, kuru laikā iegūst pirmos rezultātus).
 • Ja pārtraukums starp zīmējumiem ir ilgāks kā 2 dienas, tad zīmēšanu jāsāk no sākuma, jāzīmē 21 zīmējums.

Kādas ir terapeitiskās krāsu kombinācijas?

Pirmā krāsu grupa:

 1. Sarkana un sarkanās krāsas toņi (rozā, aveņu, bordo);
 2. Melna;
 3. Pelēka;
 4. Tumši brūna;
 5. Gaiša un spilgta purpura, violeta;
 6. Lielākiem laukumiem: tumši zila un gaiši oranža.

Otrā krāsu grupa:

 1. Zaļš;
 2. Dzeltens;
 3. Gaiši rozā;
 4. Zelta un gaiši brūna;
 5. Gaiši zila un jūras krāsa;
 6. Gaiši oranža – persiku;
 7. Maziem un vidējiem laukumiem: tumši zila un gaiši oranža.

 Kā lietot terapeitiskās krāsu kombinācijas?

 1. Vienā zīmējumā jālieto visas krāsas!
 2. Ja lieto krāsu no 1. grupas, tad līdzās obligāti jālieto krāsa no 2.grupas (tā saucas terapeitiskā kombinācija).
 3. Svarīgi nelietot 1.grupas krāsas vienu otrai blakus!
 4. Neveido lielus laukumus, kur daudz 1.grupas krāsas. Centies to sadalīt vienmērīgi visā zīmējumā!
 5. Ja dzīvē ir kādi īpaši sarežģīti notikumi, tad vari lietot tikai krāsas no 2.grupas. Bet nezīmē šādi visu laiku, jo tavi zīmējumi kļūs identiski. Svarīgi ieviest vairāk dažādības zīmējumos, gluži kā mūsu dzīvē 🙂
 6. Atceries, ka zīmējumiem jābūt atšķirīgiem.
 7. Var veidot 21 zīmējumu ciklu reizi gadā, ja jūti, ka neesi apmierināts ar dzīvi.

Parasti, kad uzzīmēts 21 zīmējuma cikls,  mūsu problēmas sāk pagaist. Mainies Tu un mainās pasaule ap tevi.

Katra pieredze ir īpaša, t.sk. fraktāļu zīmēšana, biežāk zīmējot veidojas katram savs oriģināls zīmēšanas stils. Lietojot fraktāļu tehniku, mēs sākam radīt arī skaistus mākslas darbus.

Metodes autore savā pieredzē pārliecinājusies, ka fraktāļu zīmēšana noderīga saslimušiem cilvēkiem, jo tā veicina atjaunošanos un ātrāku izdziedināšanos.

Fraktāļus var zīmēt arī divatā. Piemēram, katrs uzvelk savu fraktāli un pēc tam apmainās zīmējumiem. Otra cilvēka zīmētā fraktāļa krāsošana palīdz labāk izprast un sajust otru, bet piedzīvojot, ka otrs krāso tavu zīmējumu, ir iespēja sajust daudz lielāku savstarpējā atbalsta, palīdzības un kopības sajūtu. Tādā veidā fraktāļu zīmēšana divatā ir dziedinoša attiecībām.

Fraktāļu zīmēšana ir jauna metode, kas turpina attīstīties.
Tu vari izmantot autores ieteikto pieeju fraktāļu zīmēšanā, bet tu vari arī improvizēt! Autores ieteiktās tehnoloģijas izmantošana tev ļaus arī lietot viņas radīto ”atslēgu” fraktāļu skaidrošanai. Fraktāli var sākt tulkot, izmantojot šo ”atslēgu”, tikai tad, ja zīmēšana veikta atbilstoši metodikai. Pēc autores 25 gadu pieredzes, fraktāļu terapeitiskais efekts ir 100% iedarbīgs, ja stingri ievēro fraktāļu zīmēšanas tehnikas nosacījumus.
Tu protams vari pieiet radoši šai metodei un atklāt savu veidu kā fraktāļi strādā tavā labā!
Lasi citās lapās par manu pieredzi  🙂

 Tekstā izmantota informācija: 

 1. Полуяхтова Т. 3., Комов А. Е. Родник фрактальной мудрости, или свежий взгляд на наши возможности       М.: Из­дательский Дом «Деловая литература», 2002.

2. T.Polujahtovas   semināru materiāli (Rīga, 2017.gada februāris).

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s